سیری در مهندسی حفاری و استخراج نفت
سایت تخصصی مهندسی حفاری و استخراج نفت 
قالب وبلاگ

برای بیان هرگونه انتقاد و پیشنهاد و سوال در رابطه با مهندسی نفت با ایمیل من تماس حاصل فرمایید:

seyedsabor.m@Gmail.com

باتشکر؛ محمد سید صبور     

[ چهارشنبه ۹ دی۱۳۸۸ ] [ ۱۴:۳۷ بعد از ظهر ] [ سید صبور ]

سنگ مخزن از جنس ماسه سنگ، آهکی و دولومیت می باشند.مخازن نفتی برای آنکه بتوانند مقدار کافی نفت را در خود ذخیره کنند باید شرایط زیر را داشته باشند:

1)سطح فوقانی مخزن غیر قابل نفوذ باشد که در غیر این صورت نفت به سطح زمین رسیده و از بین می رود. این سطح غیر قابل نفوذ پوش سنگ می باشد که بیشتر از جنس سنگ های تخریبی و شیل می باشد.

2) به اندازه کافی متخلخل باشد تا بتواند مقدار کافی نفت در خود ذخیره کند.

3) داشتن خلل و فرج به تنهایی کافی نبوده بلکه این منافذ باید به هم مرتبط بوده به طوری که نفت بتواند به آسانی از نقطه ای به نقطه ای دیگر حرکت کند.

4) کلوژر(Closure) مخزن به اندازه کافی بزرگ باشد. اختلاف بین بالاترین نقطه تاقدیس و پایین ترین منحنی بسته را کلوژر می گویند که هرچه این میزان بزرگتر باشد نفت بیشتری ذخیره می شود.

دو خصوصیت مهم و اساسی سنگ مخزن، تخلخل و تراوایی می باشد. تخلخل طبق تعریف عبارتست از نسبت میزان فضای خالی سنگ به کل حجم سنگ. تراوایی عبارتست از توانایی یک سنگ در عبور دادن سیال از درون خود.

تله های نفتگیر(Oil Traps):

نفتگیر را می توان ظرفی در زیرزمین در نظر گرفت که نفت و سیالات در آن محبوس شده و پوش سنگ مانع از حرکت آن به سمت بالاتر شده است.نفتگیر ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

الف)نفتگیرهای ساختمانی(Structural Traps):

که برای بوجود آمدن آنها حرکات داخلی زمین مثل چین خوردگی(Folding) و گسل خوردگی (Faulting) موثر می باشند. اکثر نفت هایی که تا به حال کشف شده اند در نفتگیر های ساختمانی طاقدیسی وجود داشته اند که در اثر چین خوردگی بوجود آمده اند.

ب) نتفتگیر چینه ای( Stratigraphic Traps):

این نوع نفتگیرها در نتیجه تغییرات جنس و خاصیت سنگها به وجود می آیند. مثلا وقتی یک طبقه متخلخل و تراوا به یک طبقه غیر متخلخل و متراکم منتهی می شود.

ج) نفتگیرهای مختلط(Combined Traps):

در این نوع نفتگیرها عوامل تکتونیکی و تغییرات چینه ای تواما باعث بوجود آمدن نفتگیر می شود.

گسترش های نفتی در زیر زمین را زمین شناسان به سه گروه تقسیم می کنند:

1-مخزن (Reservoir):

اگر سنگی تخلخل کافی برای انباشته شدن شدن نفت را داشته باشد و خلل و فرج آن به هم متصل باشند به طوری که پس از حفر چاه در آن سیالات درون سنگ بتوانند به راحتی به چاه راه پیدا کنند ، این سنگ را می توان یک سنگ مخزن نامید. مانند مخزن آسماری ، ایلام ، سروک، کنگان و دالان.

2- میدان(Field):

مجموعه چند مخزن را که در وضعیت مشترک زمین شناسی (چه از لحاظ  ساختمانی چه چینه شناسی) قرار گیرند را میدان می گویند. مانند میدان اهواز،آغاجاری، گچساران ، بی بی حکیمه ، پازنان ، هفتگل و رگ سفید.

3- حوضه(Basin):

حوضه عبارتست از یک محدوده جغرافیایی که در آن میدان ها و مخازن متعددی در یک مجموعه زمین شناسی مربوط به شرایط محیطی، رسوبی معین و مستقل به وجود آمده اند. مانند حوضه زاگرس در غرب جنوب ایران.موضوعات مرتبط: زمین شناسی نفت
[ چهارشنبه ۹ دی۱۳۸۸ ] [ ۰:۴۲ قبل از ظهر ] [ سید صبور ]
" />

[ سه شنبه ۸ دی۱۳۸۸ ] [ ۱:۳۳ قبل از ظهر ] [ سید صبور ]
" />
موضوعات مرتبط: زمین شناسی نفت
[ سه شنبه ۸ دی۱۳۸۸ ] [ ۱:۳۲ قبل از ظهر ] [ سید صبور ]

در مورد پیدایش نفت دو نظریه معدنی و آلی وجود دارد که نظریه آلی پذیرفته تر از معدنی است. طبق نظریه معدنی نفت از متراکم شدن گازهای حاصل از مواد آتشفشانی بوجود آمده است ولی بر اساس نظریه آلی نفت از بقایای موجودات زنده در اعماق دریا در اثر دما و فشار زیاد در طول زمان بوجود آمده است.دلایلی که این نظریه مطرح می کند عبارتست از:

-تقریبا تمامی نفت ها در سنگ های رسوبی یافت شده اند

-ماده ای به نام پورفیرین که فقط در مواد آلی پیدا می شود در نفت نیز پیدا می شود.

طبق نظریه آلی با مدفون شدن مواد آلی در داخل رسوبات و بوجود آمدن ضخامت کافی از رسوبات روی آنها ، مولکول های مواد آلی در اثر عوامل بیوژنیک و فیزیکی و شیمیایی به مولکول های هیدروکربوری تبدیل می شوند. این تحولات در سنگ مادر یا مولد یا منشا (source Rock) انجام میگیرند. شرایط لازم برای تشکیل نفت در این سنگها  که غنی از مواد آلی هستند ، دما و زمان کافی می باشد. سنگ های مادر بیشتر از جنس شیل های سیاه رنگ می باشند.

نفت بوجود آمده از سنگ های مادر دانه ریز و متراکم شده ، تحت فشار زیاد به سمت رسوبات متخلخل حرکت می کند که به این جابجایی، مهاجرت اولیه (Primary Migration) می گویند. این نفت در رسوبات متخلخل حرکت کرده تا به یک لایه غیر تراوا  (Impermeable Layer) می رسد که به آن پوش سنگ (Cap Rock) می گویند. سنگ متخلخل و تراوای زیر پوش سنگ ، سنگ مخزن نامیده می شود که ابتدا پر از آب بوده و بارسیدن نفت به آنجا بر اثر دو نیروی موئینگی (Capillary) و شناوری(Buoyancy)، جابجایی نفت و آب در محیط متخلخل صورت می گیرد. به این جابجایی مهاجرت ثانویه ( migration secondary) می گویند.


موضوعات مرتبط: مقدمه ای بر ساختار ژئولوژیک زمین جهت تشکیل نفت، زمین شناسی نفت
[ سه شنبه ۸ دی۱۳۸۸ ] [ ۱:۱۳ قبل از ظهر ] [ سید صبور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سید محمد سیدصبور دانشجوی مهندسی نفت گرایش حفاری و استخراج نفت:دارای مقالاتی در ارتباط با راهکارهای ژئولوژیک نفت، روشهای حفاری افقی،روشهای حفاری با بازدهی بالاتر و ابداع طرحهای نو در اصول حفاری و استخراج نفت و گاز.
همچنین دارای تخصص در شیمی آلی و داروهای شیمیایی و اثرات آنها بر انسان و محیط زیست، دارای بیش از سه سال سابقه پژوهش در زمینه هیدروکربن های دارویی و نتایج تست آنها بر انسان ها و.... .
در این وبلاگ سعی بر این شده است که ابتدا بر مسائل ژئولوژیک نفت و سپس بتدریج بر روشهای پیشرفته حفاری نفت و گاز بحث شود و امید بر این است که شما کاربران گرامی بنده را از نظرات و پیشنهادات سازنده خود بهره مند سازید.باتشکر